Się Żyw

WAŻNE! Jeśli kupujesz tylko e-book, warsztat, szkolenie, od razu po zakupie otrzymasz na maila link do jego/ich pobrania! Jeśli kupujesz inne produkty, wymagające wysyłki, link do pobrania e-book, otrzymasz po ich wysłaniu. Prosimy o wpisywanie prawidłowych adresów mailowych aby produkty cyfrowe od razu trafiały do Państwa.

Sól Epsom, siarczan magnezu, sól gorzka – hit czy kit?

Sól Epsom, siarczan magnezu, sól gorzka – hit czy kit?

Sól Epsom, siarczan magnezu, sól gorzka – hit czy kit?

Sól Epsom – sól gorzka, angielska, siarczan magnezu siedmiowodny. Ten tani, łatwo dostępny związek, używany na całym świecie od wielu lat.

Czy wiecie dlaczego siarczan magnezu otrzymała nazwę Epsom czy angielska? Nazwy te, pochodzą stąd, że związek ten był początkowo produkowany ze źródeł mieszczących się w pobliżu Epsom, w środkowej Anglii.

Zastosowanie soli gorzkiej jest bardzo szerokie, w wielu obszarach przemysłu i medycyny. Może nie zdawaliście sobie sprawy, lecz sól gorzka, stosowana jest nie tylko do kąpieli. Gdzie możemy spotkać się zatem, z jej zastosowaniem?

 • przy wyrobie wód mineralnych
 • w farbiarstwie, czyli w procesie farbowania materiałów
 • w przemyśle tekstylnym do obciążania bawełny
 • w weterynarii
 • w rolnictwie, do nawożenia
 • w medycynie (m.in. laboratoria, składnik leków, zabiegi resuscytacyjne, migotanie komór, tachykardia, częstoskurcz, zatrucia, zaparcia)

Na pewno, trafiliście już w swoim życiu na informację, o tej substancji. Zapewne, przeczytaliście już niejeden artykuł, post w mediach społecznościowych czy komentarz. Znacie już zatem skrajne opinie na temat soli Epsom, w kontekście uzupełnienia magnezu poprzez skórę, poczynając od tych pochlebnych po te prześmiewcze. Te ostatnie zawsze wiążą się z moim “ulubionym”tematem badań. Czyli w skrócie – nie ma żadnych badań w kwestii wchłanialności magnezu poprzez kąpiele. I tutaj zatrzymajmy się na dosłownie chwilkę.

Argument, iż nie ma badań, dlatego dana substancja nie wchłania się przez skórę, jest dla mnie do obalenia w kilka sekund.

Kojarzycie zapewne takie miejsca jak apteki. W tychże aptekach, znajduje się mnóstwo maści i kremów, które to przecież wchłaniają się podobno przez skórę (a raczej substancje w nich zawarte), i mają działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, nawilżające, ściągające, antyseptyczne itd. Co więcej, są przecież plastry przeciwbólowe, plastry antykoncepcyjne, które również zawierają substancje, które wchłaniają się poprzez naszą skórę.

Idźmy zatem dalej, do drogerii. Tam możemy natrafić na ogrom chemii kosmetycznej, która przecież wchłania się poprzez naszą skórę. Producenci tychże “cudów” prześcigają się w nowinkach typu: zawartość witaminy C i kolagenu wchłania się w 10 sekund, dzięki temu Twoja skóra jest gładka i jędrna”.

Jakim więc cudem, ja się grzecznie pytam, te wszystkie substancje się wchłaniają, a po prostu ten siarczan magnezu nie? Oporny jest? Nie chce? Nie lubi nas? Hmm… Odpowiedź brzmi – wchłania się tak samo jak i inne substancje, ponieważ nasza skóra jest jak gąbka i przyjmuje wszystko to, co na nią nałożymy.

Dla osób, które tak chętnie wyśmiewają się z soli Epsom i jej właściwości, radzę sprawdzić temat używania tej substancji przez szpitale na całym świecie. Osoby chore na raka, na przykład w szpitalach w Niemczech, kąpane są w soli Epsom i jest to element leczenia, przepisywany przez lekarza.

Poza tym, zastanówcie się proszę nad tym, kto, po co i za jaką kwotę (badania są bardzo drogie) miałby niby wykonać badania na temat wchłanialności siarczanu czy chlorku magnezu przez skórę. Preparaty te są bardzo tanie, a jeśli wykazano by ich dużą skuteczność, co wtedy stałoby się z ogromem leków farmakologicznych, chorobami, suplementami cud czy ciągłym a jednak na dzień dzisiejszy mało skutecznym „leczeniem”…?

Kończąc jednak temat badań i skuteczności wchłanialności magnezu poprzez skórę, warto przeprowadzić po prostu badania na sobie. Będą one najbardziej wiarygodne, nie za wiele będą Was kosztowały, ich sponsorem będziecie Wy sami a nie firma farmxxxutyczna, a wyniki mogą być dla Was bardzo korzystne, więc dlaczego nie spróbować?

Sama jestem przykładem na to, iż kąpiele stóp wspomagały i wspomagają moje zdrowienie, gdyż przez wiele lat każda forma magnezu doustnego, nie była przeze mnie tolerowana. Każda powodowała problemy trawienne, biegunki, przelewania w jelitach, objawy neurologiczne. Kroplówki z kolei, pomagały na krótką chwilę i teraz już wiem, że nie do końca miały sens.

Jak prześledzicie bazę Pubmed, znajdziecie wiele artykułów na temat zastosowania soli gorzkiej w medycynie, jednakże nigdzie nie zostały przeprowadzone badania na temat wchłanialności magnezu przez skórę w kontekście leczenia konkretnej choroby. Tutaj możecie zapoznać się z jednym badaniem dotyczącym co prawda kąpieli w soli jako leczenia neuropatii obwodowej (link).

Właściwości soli Epsom

1. Zwiększa poziom magnezu

Odpowiedni poziom magnezu jest absolutnie kluczem do dobrego zdrowia, ale bardzo często występuje niedobór magnezu. Nadużywanie alkoholu, ciężka biegunka, niedożywienie lub wysoki poziom wapnia (hiperkalcemia) mogą powodować hipomagnezemię lub niski poziom magnezu. Po prostu mocząc stopy lub całe ciało w kąpieli zawierającej sole Epsom, możesz naturalnie zwiększyć wewnętrzny poziom magnezu bez przyjmowania suplementów magnezu.

Magnez reguluje ponad 300 enzymów w organizmie i odgrywa ważną rolę w organizacji wielu funkcji organizmu. Te ważne funkcje obejmują kontrolę mięśni, wytwarzanie energii, impulsy elektryczne i eliminację szkodliwych toksyn.

Niedobory magnezu są związane z wieloma chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą typu 2, chorobą Alzheimera, nadciśnieniem, chorobami serca, udarem i zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Zwiększając wewnętrzny poziom magnezu poprzez zewnętrzne stosowanie soli Epsom, możesz pomóc w poprawie lub odparciu wielu dolegliwości zdrowotnych, których można uniknąć.

2. Redukcja stresu

Czy moczenie w soli Epsom jest dla ciebie dobre? Jeśli chcesz zredukować stres dodaj do kąpieli jedną lub dwie filiżanki soli Epsom. Magnez nie tylko pomaga rozluźnić mięśnie, ale może również pomóc zrelaksować umysł. Dobrze, aby kąpiel nie była gorąca, lecz ciepła. Nie dla każdego, gorąca kąpiel będzie odpowiednia. Osoby przewlekle chore, będą bezpieczniejsze mocząc tylko stopy. Po kąpieli w wannie, zbyt ciepłej, w zbyt dużej ilości soli epsom czy chlorku magnezu, osoby, które chorują przewlekle, mogą poczuć się o wiele gorzej, osłabić się na wiele tygodni, dlatego należy wprowadzać kąpiele stóp i monitorować ilość dodawanego do wody magnezu.

Magnez ma kluczowe znaczenie dla produkcji energii w komórkach. Zwiększając poziom magnezu, możesz poczuć się ożywiony bez uczucia niepokoju. To o wiele “spokojniejsza” energia, w przeciwieństwie do tego, jak ludzie czują się pobudzeni po spożyciu kofeiny.

3. Eliminacja toksyn, detoksykacja

Siarczany w soli Epsom pomagają organizmowi w wypłukiwaniu toksyn. To zapewnia detoksykację metali ciężkich z komórek organizmu. Może to pomóc obniżyć wewnętrzną kumulację szkodliwych substancji. Ludzka skóra jest bardzo porowatą membraną. Dodając do wody do kąpieli minerały, takie jak magnez i siarczan, inicjuje proces zwany odwróconą osmozą, który dosłownie usuwa sól z organizmu, a wraz z nią niebezpieczne toksyny.

Do takiej kąpieli można dodać nie tylko sól epsom, chlorek magnezu lecz również sól kamienną, sodę oczyszczoną czy też ocet jabłkowy.

4. Łagodzi zaparcia

Czy można pić sole Epsom? Sól Epsom jest zatwierdzonym środkiem przeczyszczającym i powszechnie stosowanym w celu naturalnego łagodzenia zaparć. Przyjmowany wewnętrznie działa jak naturalny środek przeczyszczający, zwiększając ilość wody w jelitach i oczyszczając okrężnicę ze złogów kałowych. W badaniach opublikowanych w Therapeutic Advances in Gastroenterology zauważono, że istnieją mocne dowody na to, że sól Epsom „ma silne działanie przeczyszczające in vitro poprzez uwalnianie hormonów trawiennych i neuroprzekaźników”.

Wewnętrzne stosowanie siarczanu magnezu może przynieść chwilową ulgę w zaparciach, ale jak każdy środek przeczyszczający, sól Epsom na zaparcia nie ma być długoterminowym rozwiązaniem. Poza tym, stosowany nieumiejętnie, w nieodpowiedniej ilości może doprowadzić do biegunek i skrajnego wyczerpania. Warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, celem poznania przyczyny zaparć oraz ewentualnego dawkowania siarczanu magnezu doustnie.

5. Zmniejsza ból i stany zapalne

Moczenie w ciepłej wodzie jest jedną z najstarszych form alternatywnej terapii zapalenia stawów. Jeśli dodasz sól Epsom, kąpiel stanie się o wiele bardziej terapeutyczna. Dla osób cierpiących na RZS, bóle stawów, bóle mięśni i ścięgien, dla osób cierpiących z powodu sztywności ciała, dla sportowców zawodowych i amatorskich, kąpiele w soli gorzkiej będą zbawienną częścią regeneracji i wsparcia dla organizmu. Należy pamiętać oczywiście o oddechu przez nos i żywieniu, regeneracji i śnie jako podstawach dobrego funkcjonowaniu naszego organizmu.

6. Sól Epsom w kosmetyce

Sól gorzka wykorzystywana jest rownież w kosmetyce do zabiegów oczyszczania skóry, odżywka do włosów, spray do skóry głowy i włosów, peeling, maseczki na trądzik i łojotokowe zapalenie skóry pomaga również w usuwaniu zaskórników. Sól Epsom używana jest również jako środek do mycia rąk.

Właściwości soli Epsom

MAGNEZ

 • Jest niezbędny do działania ponad 300 enzymów w organizmie.
 • Zapobiega powstawaniu zakrzepów krwi i stwardnieniu tętnic, a nawet zmniejsza udary i obniża ciśnienie krwi.
 • Napędza również pompy w błonie komórkowej. Ta pompa popycha potas do komórek i twoich elektrowni (mitochondriów) i wyrzuca sód. (pompa sodowo-potasowa). Gdyby stało się odwrotnie, człowiek skończyłby z kwasowymi komórkami, obniżoną energią i obniżonym poziomem tlenu.
 • Magnez jest również niezbędny w MITOCHONDRIACH produkujących energię komórkową.
  Magnez wspomaga działanie insuliny.
 • Pomaga wapniu dostać się do kości i komórek.
 • Jest niezbędny dla naszej wątroby.

 

SIARCZAN

 • Siarczany są niezbędnym składnikiem niektórych białek.
 • Odgrywają istotną rolę w tworzeniu tkanki mózgowej.
 • Siarczany mogą również pomóc w detoksykacji organizmu z niektórych środowiskowych chemikaliów i leków.

Moczenie stóp w soli Epsom - przepis

 1. Dodaj ½ szklanki soli Epsom (sól kupisz tutaj) do 4l litrów ciepłej wody. Możesz dodać również sól kamienną 1 łyżka, 1 łyżkę sody (sodę kupisz tutaj) oraz 2 łyżki octu jabłkowego.
 2. Mocz stopy przez 15- 20 minut wieczorem. Aby uniknąć tak zwanej inwazji wiatru, po kąpieli dobrze powycieraj stopy, posmaruj je tłuszczem zwierzęcym (smalec gęsi, łój wołowy, smalec kaczy itp, możesz również użyć olejek rycynowy).

 

Sól Epsom zmiękcza skórę, pomagając wyeliminować modzele.

Ściskam Was mocno,
Justyna

Justyna Borska Się Żyw

Justyna Borska

Mam na imię Justyna i jestem pasjonatką zdrowego i prawdziwego jedzenia, które karmi nasze mitochondria i odżywia całe ciało i umysł.

Jako dziecko bardzo chorowałam na typowe infekcje, które wydawałoby się są nieodłącznym stanem każdego, małego dziecka. Duża ilość antybiotyków, leków przeciwzapalnych oraz innych terapii proponowanych przez lata przez medycynę akademicką bardzo negatywnie wpłynęła na mój układ odpornościowy.

Od 2008 roku zgłębiam wiedzę na temat rożnego rodzaju diet, TCM, ziołolecznictwa, akupresury, akupunktury i refleksologii. Interesuje się wszystkim, co pomaga a nigdy nie szkodzi ludzkiemu organizmowi.

Justyna Borska

Justyna Borska

Mam na imię Justyna i jestem pasjonatką zdrowego i prawdziwego jedzenia, które karmi nasze mitochondria i odżywia całe ciało i umysł.

Jako dziecko bardzo chorowałam na typowe infekcje, które wydawałoby się są nieodłącznym stanem każdego, małego dziecka. Duża ilość antybiotyków, leków przeciwzapalnych oraz innych terapii proponowanych przez lata przez medycynę akademicką bardzo negatywnie wpłynęła na mój układ odpornościowy.

Od 2008 roku zgłębiam wiedzę na temat rożnego rodzaju diet, TCM, ziołolecznictwa, akupresury, akupunktury i refleksologii. Interesuje się wszystkim, co pomaga a nigdy nie szkodzi ludzkiemu organizmowi.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź moje e-booki

Powiązane wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Justyna Borska Się Żyw

Justyna Borska

Mam na imię Justyna i jestem pasjonatką zdrowego i prawdziwego jedzenia, które karmi nasze mitochondria i odżywia całe ciało i umysł.

Jako dziecko bardzo chorowałam na typowe infekcje, które wydawałoby się są nieodłącznym stanem każdego, małego dziecka. Duża ilość antybiotyków, leków przeciwzapalnych oraz innych terapii proponowanych przez lata przez medycynę akademicką bardzo negatywnie wpłynęła na mój układ odpornościowy.

Od 2008 roku zgłębiam wiedzę na temat rożnego rodzaju diet, TCM, ziołolecznictwa, akupresury, akupunktury i refleksologii. Interesuje się wszystkim, co pomaga a nigdy nie szkodzi ludzkiemu organizmowi.

Chcesz wiedzieć więcej?

Sprawdź moje e-booki

Zapisz się
na newsletter

Bądź na bieżąco

Najnowsze wpisy

Obserwuj mnie na

0

Your Cart Is Empty

No products in the cart.